Шотландия 0-1 Северна Ирландия: Първият международен гол на Конър Брадли подпечатва победата на Хемпдън Парк, докато звездата на Ливърпул разбива страхотен удар... с Анди Робъртсън, който излиза контузен за домакините
Daily Mail | 2024-03-26 | 00:41:22

Scott McTominay вярва, че този отбор на Шотландия има всичко необходимо, за да стигне до еврофиналите и да бъде най-успешният в историята на националния отбор. Сега в най-дългата серия без победа от сезон 1997-98 г., поражението от млад, организиран и тактически дисциплиниран отбор на Северна Ирландия едва ли ще накара Германия, Унгария или Швейцария да треперят в ботушите си.

Похвала за Майкъл О'Нийл и неговия екип от играчи, избрани от Английското първенство и Лига едно. Това трябваше да бъде възможност за домашен колектив, преливащ от EPL качество, за да спре гниенето.

Звездата на Ливърпул Конър Брадли отбеляза първия си международен гол, за да донесе победата на Северна Ирландия с 1-0 над Шотландия

Брадли продължи превъзходния си възход и този сезон със страхотен удар в горния ъгъл

20-годишният играч беше нападнат от съотборниците си, тъй като усилията му донесоха тясна победа на отбора

В действителност ударът с глава на Люис Фъргюсън в мрежата в 90-ата минута беше единственото спасяване в мач, когато Бейли Пийкок-Фарел можеше да кацне телевизор в вратата си и да гледа как Англия се изправя Белгия.

Тук липсваха сламките, за които се хванахме след поражението с 0:4 в Холандия миналия петък. Без победа срещу Испания, Франция, Англия, Грузия, Норвегия, Холандия и Северна Ирландия, шотландците вече имат два оставащи мача срещу Гибралтар и Финландия.

Мрачно представянето и резултатът срещу нацията, класирана на 74-то място от ФИФА, не допринесоха с нищо за повишаване на нивата на оптимизъм пред Германия.

Гостите имаха 11 души зад топката, хващайки Шотландците бързо на почивката. Германия, Унгария и Швейцария няма да използват тактиката, използвана тук. Следователно това далеч не беше полезна загрявка, а безплодна и разочароваща афера.

Започването с трима централни защитници изглеждаше загуба на допълнително тяло в полузащитата. Формата се промени на четири отзад, когато Анди Робъртсън накуцваше от битката след тежко предизвикателство от Трай Хюм след 33 минути.

Това не беше повдигащата морала разходка в парка, която Шотландия имаше предвид, тъй като бяха освирквани при последния съдийски сигнал

Левият бек на Ливърпул напусна терена в момента, след като неговият млад колега от Анфийлд Конър Брадли грабна удар и грабнете преднина с първия опит на Северна Ирландия за гол.

За Шотландия липсата на игри на Нейтън Патерсън в Евертън сега се превръща в проблем. Десният бек имаше нощ за забравяне след кошмар за гола.

Два пъти предаваше притежанието в лоши зони, първото беше тежко докосване, което позволи на бившия Мадъруел левия бек Броуди Спенсър да се събере. Патерсън свърши трудната част, когато се опита да си върне топката.

Опитът за нападение с индийско орехче срещу Брадли в собствения му район беше рискована част от вземането на решение. Една от пробивните звезди на английския сезон, младежът имаше късмет, когато ударът му се завъртя от обувката на Джак Хендри и прехвърли безпомощния Ангъс Гън в горния ъгъл на мрежата.

С първата си атака към вратата, Северна Ирландия отбеляза гол и историята на Шотландия за проблемите в защита се разтегна до 19 загубени гола в седем мача.

Това беше нощ за забравяне за Нейтън Патерсън от Евертън, който беше виновен за гола на Брадли

Пропуснат гол и лишен от атакуващи идеи, тартан без впечатление Армията можеше да благодари за малки милости. С вдигнати опашки един млад отбор от Северна Ирландия трябваше да удвои преднината си преди почивката.

Хващайки шотландците на почивката, халфът на Саутхемптън Ший Чарлз изви финала си широк усилие, когато трябваше да го заби в долния ъгъл.

За разлика от това, на гостуващия вратар Пийкок-Фаръл не беше дадено почти нищо да направи. Единственият път, когато Тартанската армия беше надигнала глас, беше за досадното и смущаващо освиркване на националния химн преди мача.

Срещу ниския блок, интервал беше с премия. Първият половин час се усети като Селтик или Рейнджърс, които играят у дома срещу Ливингстън или Сейнт Джонстън. Докато статистиката на Шотландия за притежание надхвърляше 80 процента на моменти, те направиха много малко с това. Те нямаха нулеви удари към целта в първите 45 минути.

На този фон решението на Кларк да стартира Линдън Дайкс пред Лорънс Шанкланд повдигна вежди. Докато капитанът на Хартс пропусна голям шанс срещу Холандия в Амстердам, Дайкс има пет гола през целия сезон за Куинс Парк Рейнджърс в английския шампионат.

В един в стремежа си да спре потока от загубени голове, Лиъм Купър от Лийдс Юнайтед замени Райън Портеъс в централна защита от трима играчи, което се стори прекомерно, когато шотландците доминираха притежанието на топката и Северна Ирландия се намираше по-дълбоко от тунела Клайд.

Възприятията се промениха, когато Робъртсън напусна битката, след като беше ударен от Хюм. Дотогава шотландците бяха с един гол по-малко и гледаха към много реалната възможност за седми пореден мач без победа.

Нещата не се подобриха много след прекъсвам. Използвайки висока отбранителна линия, О’Нийл притисна халфовата линия и се възползва от липсата на играч в Шотландия, който да застане зад гърба. Ударът на John McGinn към вратата след 49 минути се превърна по-скоро в изключение, отколкото в правило.

Все по-разочарованият шотландски отбор беше толкова близо, колкото успя, когато Купър се покачи да изпълни свободен удар в претъпкано място, като топката излезе от гърба на защитника, преди да изплува безобидно встрани от вратата.

Когато Макгин хвана две ръце назад от Спенсър, претенциите му за дузпа се оказаха безплодни.

Стив Кларк трябва да събере войските си след седем мача без победа преди Евро 2024

За първи път в мача, шотландците изостанаха, когато Люис Фъргюсън - смяната на Робъртсън в първото полувреме - използва засада от високата линия, за да вземе топката отгоре. Първото докосване на полузащитника на Болоня беше лошо. Влачен широко, той не успя да създаде сериозен проблем на Peacock-Farrell.

Промените бяха необходими и неизбежни. Очаквайте голямото начало срещу Германия на 14 юни - непривлекателна перспектива в настоящата форма - Че Адамс със сигурност ще бъде първият избор на нападател. Той беше привлечен за Дайкс, докато Кени Маклийн беше другият заместник на Били Гилмор.

Стюарт Армстронг и Шанкланд получиха последните 12 минути, за да се опитат да форсират нещо от играта. Това нямаше значение.

Когато Пийкок-Фарел прехвърли удара с глава на Фъргюсън над гредата, трибуните на Хампдън започнаха да се изпразват, а с него и резервоарът на оптимизма подхранвайки националния отбор на Шотландия през последните 12 месеца. В най-лошия възможен момент това е отбор, лишен от идеи и импулс.

Кларк трябва да се надява сега, че Калъм Макгрегър, Арън Хики и Грант Ханли се завръщат във фитнес преди полета за Германия. След седем мача без победа, мениджърът на Шотландия има нужда от нещо отнякъде.